Warna

Warna, położona na wybrzeżu Morza Czarnego, jest kosmopolitycznym miejscem, znakomitym na interesujący, pełen ciekawych miejsc do odwiedzenia spacer. Barok, XIX -wieczna i współczesna architektura są ciekawie połączone z cienistymi promenadami i pięknym nadmorskim parkiem.

Warto tu zawitać choć na jeden dzień, jeśli odpoczywamy w Kraniewie czy Złotych Piaskach. Dzięki taniemu wynajmowi samochodów (warto sprawdzić wyszukiwarkę globalrental.pl, by znaleźć jak najtańsze oferty) podróż do Warny będzie wygodna i niedroga.

Warna

Historia osadnictwa w tym miejscu sięga prawie pięciu tysięcy lat wstecz, ale dopiero greccy żeglarze założyli tu kolonię w 585 roku p.n.e., i sprawili, że miasto stało się ważnym portem. Obecnie miasto jest wykorzystywane jako port zarówno przez flotę handlową, jak i marynarkę oraz stanowi popularny ośrodek turystyczny. Sporo turystów coraz częściej decyduje się na spędzenie wakacji w Bułgarii właśnie w Warnie lub jej najbliższej okolicy. I podobnie jak komfortowe kwatery można znaleźć w Chorwacji nad samym morzem (ciekawą bazą miejsc noclegowych w tym kraju jest witryna wakacje-HR.pl), tak i w Warnie nie brak zakwaterowania zlokalizowanego wzdłuż linii wybrzeża.

Życie towarzyskie toczy się wokół placu Nezavisimost, gdzie opera i teatr stanowi tło dla licznych restauracji i kawiarni. Plac jest początkiem promenady, która biegnie na wschód od tego miejsca wzdłuż bulwaru Kniazia Borysa I, w kierunku bulwaru Slivnitsa i nadmorskich ogrodów. Poza operą, idąc wzdłuż warneńskiego bulwaru zobaczyć można pl. Metropolity Symeona z kopułą katedry Wniebowzięcia. Zbudowana w 1886 roku, posiada wspaniały ikonostas i tron biskupi.

Muzeum Archeologiczne na rogu ulic Mariya Luiza i Slivnitsa mieści jedną z najlepszych bułgarskich kolekcji starożytności. Najbardziej imponujące są szkielety ozdobione złotą biżuterią tracką które odkryto w Warnie w 1972 roku i mają prawie sześć tysięcy lat.

Na południe od centrum miasta na ul. Hana Kruma są rozległe pozostałości rzymskich łaźni pochodzące z trzeciego wieku n.e. Wciąż można tam dostrzec baseny i pozostałości wielkiej hali ćwiczeń. Na południowym skraju ogrodów nadmorskich, warto zatrzymać się w Muzeum Marynarki Wojennej. Można tu zobaczyć okręt odpowiedzialny za jedyne zwycięstwo bułgarskiej marynarki, który zatopił turecki krążownik Hamidie przy przylądku Kaliakra w 1912 roku.