Morze Czarne - położenie i zasolenie

Morze Czarne to morze śródlądowe rozciągające się pomiędzy Azją Mniejszą, Kaukazem, Niziną Wschodnioeuropejską i Półwyspem Bałkańskim. Wchodzi w skład systemu Oceanu Atlantyckiego. Nazwa morza związana jest z barwą wody, która jest efektem występujących w wodzie siarczków. Powierzchnia wynosi 422 000 km2. Z Morzem Śródziemnym jest połączone cieśninami Bosfor i Dardanele. Zasolenie przy powierzchni wynosi 18,3‰, przy dnie wzrasta do 22,5‰. Różnicę zasolenia na powierzchni i w głębinach podtrzymuje wymiana wody z Morzem Śródziemnym. Woda ma temperaturę od 29 stopni latem do 5 stopni Celsjusza zimą.

Obecnie Morze Czarne nie odgrywa wielkiej roli komunikacyjnej, natomiast w starożytności prowadziły tędy liczne szlaki handlowe, jak między innymi przebiegający przez ten region szlak bursztynowy.

morze czarne

Największe rzeki, które wpadają do tego morza to Dunaj, Dniepr, Dniestr i Boh, a do najważniejszych portów należą Konstanca w Rumunii, w Bułgarii Warna i Burgas, Odessa na Ukrainie czy Noworosyjsk w Rosji.

Najlepiej rozwinięte turystycznie wybrzeża Morza Czarnego są w Rumunii, na Krymie i w Bułgarii. Znajdują się tu liczne uzdrowiska i kurorty, a infrastruktura jest cały czas rozbudowywana. Turystów przyciągają piękne plaże, czysta i ciepła woda, a także wspaniały klimat. Miejsca noclegowe będące na najwyższym światowym poziomie, a do tego stosunkowo niskie ceny sprawiają, że rejon Morza Czarnego staje się konkurencyjnym dla Morza Śródziemnego miejscem wakacyjnym.

Okolica

  • Złote Piaski
  • Albena
  • Warna

  • Polecamy

    Gorący Półwysep Iberyjski czeka na Twój przyjazd. Zarezerwuj nocleg i spędź niezapomniane wakacje w Hiszpanii. Zapraszamy do skorzystania z oferty Hiszpania wczasy.

    Bułgaria kwatery - tanie i komfortowe noclegi na Bałkanach. Apartamenty usytuowane na najpiękniejszych wybrzeżach Bułgarii.

    Zapraszamy także do słonecznej Italii. Oferta Włochy noclegi to świetna propozycja dla osób planujących wakacje we Włoszech.